ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

برنامه «من زینبم» با شروع ماه صفر از رادیو اربعین آغاز به کار کرد، برنامه‌ای که سعی دارد به معرفی تمامی ابعاد وجودی و توانمندی‌های بانوان در عرصه‌ی اجتماع تاثیر گرفته از مکتب عاشورا و راه حضرت زینب (س) بپردازد.

اینجا استودیوی رادیو اربعین است؛ جایی که روزانه صدها پیامک و تماس تلفنی از زائران کربلا دریافت می‌شود؛ از دل‌نوشته‌ها و بغض‌هایی که خورده می‌شود، از دل‌های بی‌قراری که تنها پناهشان قبر شیش گوشه امام حسین(ع) است.

با اشاره دست مجید خدادای (صدابردار) آرزو جعفرپور با طمأنینه خاصی می‌گوید: «من زینبم، سوره صبر خدا، که بی او، کربلا در کربلا می‌ماند. من زینبم، عقیله زن‌های عالم، که فصاحت و بلاغت را از پدر به میراث برده و کاخ خیال‌های کال یزید را ویران کرده. من زینبم، پرچمدار قافله روایت، پس از حماسه جهاد و شهادت. من زینبم قافله سالار کاروان سربلندان تاریخ، از کربلا تا کوفه، از کوفه تا شام و از شام تا مدینه.»

با صدای پُرصلابت جعفرپور که در استودیو طنین می‌اندازد، کاروان اسرا در ذهنت مجسم می‌شود که منزل به منزل به سمت شام در حرکت است. دلت به درد می‌آید که چطور حضرت زینب (س) این همه سختی و مشقت را تحمل کرده است و چه زیبا گوینده برنامه «من زینبم» با صدای خود آن صحنه‌ها را در ذهن مجسم می‌کند.

جعفرپور ادامه می‌دهد: الهی یا قدیم الاحسان، بحق الحسین، دلداده‌های محمد و آل محمد، سلام! در دهمین روز ماه صفر، کنار شماییم از رادیو اربعین، برنامه من زینبم!

برنامه‌ای مختص بانوان

مینا نیکانیک ـ تهیه‌کننده برنامه «من زینبم» ـ می‌گوید: «من زینبم» ویژه برنامه‌ای است درباره بانوان و مخصوص بانوان، که در این برنامه سعی شده تا با برقراری ارتباط بین مخاطب خاص برنامه اعم از بانوان و دختران سراسر کشور، صدای این قشر انسان ساز و جریان ساز از جامعه باشیم که یک جامعه در دامانشان متعهدانه پرورش پیدا می کنند.

نیکانیک ادامه می‌دهد: این برنامه سعی دارد به معرفی تمامی ابعاد وجودی و توانمندی‌های بانوان در عرصه‌ی اجتماع تاثیر گرفته از مکتب عاشورا و راه حضرت زینب بپردازد. بانوانی که هر کدام در مسیر رشد زندگی اجتماعی و خانوادگی، هدف و تلاششان گره خورده به سیره‌ی زینبی و هر کدام پرچم دار رسالت بانوی کربلا حضرت زینب (س) هستند.

نیکانیک درباره بخش‌های مختلف این ویژه برنامه می‌گوید: اطلاع‌رسانی درباره آخرین خبرهای مربوط به حوزه بانوان در ایام پیاده‌روی اربعین، مصاحبه با بانوان فعال و نخبه و جریان‌ساز در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری و سیاسی، ارتباط با مرزها و موکب‌های مخصوص بانوان، پرداختن به توصیه‌های مورد نیاز بانوان و چگونگی تجهیز قبل از سفر و هر آنچه یک بانو قبل از آغاز سفر و حین سفر باید نسبت به آن آگاهی پیدا کند، توجه به تمهیدات پزشکی و مراقبت های مورد نیاز بانوان و کودکان و خانواده از مهمترین بخش‌های این برنامه است که هر کدام از بخش های یادشده توسط متخصصین مربوط در حوزه ی بانوان از قبیل متخصص زنان و زایمان و متخصص طب سنتی به صورت ارتباط زنده و ارتباط با مخاطب برنامه و پرسش و پاسخ، صورت خواهد گرفت.

نیکانیک با اشاره به مهمانان ویژه این برنامه ادامه می‌دهد: بانوانی فعال از خانواده معظم شهدا، حافظان و قاریان قرآن، کادر درمان اعم از پزشک و پرستار که در موکب ها فعالیت می کنند، هنرمندان آیینی، نویسندگان و فعالان رسانه های مکتوب و شنیداری عاشورایی، خادمین حرم های حضرات معصومین و امامزادگان، فعالان فرهنگی، هنری، اجتماعی که تجربه پیاده روی اربعین را داشتند، نخبه های علمی فرهنگی و هنری زینبی، ورزشکاران و مدال آوران حسینی، اساتید حوزه و دانشگاه، مدیران دولتی در رده های مختلف اجتماعی، موکب داران و خادمین موکب ها، تجربه گران سفر اربعین، مبلغین اسلام در داخل و خارج از مرزها، رهیافتگان به دین اسلام با الهام از حضرت زینب(س) در برنامه حضور می یابند.

او دیگر بخش های برنامه را ارتباط با مسوولان و گزارشگران در شهرهای مرزی و مراکز استان ها و پاسخگویی و پیگیری سوالات مردم درباره مسایل سفر با مدیران ستاد اربعین و دیگر مسولان می داند.

نیکانیک خاطر نشان می کند: روایت خاطرات مردمی از سفر پیاده به کربلا در ایام اربعین نیز از بخش های دیگر این برنامه است که در قالب پویش «من راوی‌ام» با مشارکت و روایت خاطرات سفر توسط مادران، بانوان و دختران این سرزمین اجرا خواهد شد.

آرزو جعفر پور گوینده برنامه می گوید: «من زینبم» کاری است از رادیو اربعین که در کنار برنامه های ویژه ای که به تازگی هم رونمایی شده در امتداد رادیو محرم، به مناسبت اربعین حسینی برنامه های متعددی طراحی شد در خلال آن ها برنامه «من زینبم» با رویکرد و اشاره مهمتر و واضح تر تاکیدی بر این شخصیت والای عاشورا هست. ما درباره حضرت زینب (س)، حرکت کاروان امام حسین(ع) و نقشی که حضرت زینب پس از قیام عاشورا داشته صحبت می‌کنم و تمام این ها در حرف‌هایمان مطرح می‌شود. اما همان‌طور که نام این برنامه مشخص می کند در حوزه بانوان است یعنی ما زیر پرچم حضرت زینب (س) حرکت می کنیم و افتخار می کنیم که می توانیم با بانوان، مادران و حتی دخترخانم‌هایی که عازم این سفر معنوی و عرفانی هستند در راهپیمایی اربعین صحبت کنیم درخصوص مسائل و مشکلات و اخطارها و دستورالعمل‌هایی که به‌خصوص زن‌های عزیز باید رعایت کنند؛ به لحاظ پوششی در این هوای گرم مسائل و مشقات و سختی‌هایی که آن ها را تهدید می کند، ما سعی می کنیم مسیر را برایشان هموار کنیم. می‌توانم بگویم این برنامه‌ای خانومانه با رویکردهای مختلف است.

جعفرپور که برای اولین بار است گوینده برنامه‌های رادیو اربعین است، از حس و حال خود می‌گوید: دوبار مشرف شدن به سرزمین معنوی و الهی که نام امام حسین(ع) می‌درخشد، باعث شد وقتی که من برای اولین بار درِ استودیو را باز کردم و وارد حسنیه‌ای شدم از صمیم قلب سلام گفتم به امام حسین (ع) و از ایشان به رسم ادب اجازه خواستم که نامشان را، این خاندان شریف را به زبان بیاورم و بتوانم اجرا کنم. این دو بار مشرف شدن به کربلا من را با حس و حال زائران مرتبط کرد و خوشحالم از این بابت که دعوت شدم و توفیقی الهی است که نصیب من شد.

این گوینده در پایان اضافه می‌کند: مهمترین ویژگی که یک گوینده رادیو اربعین باید داشته باشد، حب اهل بیت (ع) است. یعنی هر کسی که می خواهد این برنامه را اجرا کند باید پایه اعتقاداتش به اهل بیت علیه السلام کامل باشد.

نیکانیک (تهیه‌کننده) می گوید: اجرای بخش «کودکان حرم» برعهده مجریان عرصه کار با کودک و نوجوان و خود کودکان است. دراین بخش کودکان حرم، مجری برنامه با اجرایِ قصه های کوتاه از اهل بیت و رشادت های شهدای عاشورا کودکان را با فرهنگ و سیره‌ی زندگی آل الله آشنا می کند.ارتباط تلفنی به صورت زنده با بچه‌ها و مخاطبان این برنامه‌ی رادیویی، روایت خاطرات سفر اربعین در کنار خانواده و شرکت در پویش «من راوی‌ام» از دیگر بخش های برنامه است

آسیه گرجی که از سال 72 کار خودش را در رادیو با برنامه «بچه های انقلاب» شروع کرده است، با لحنی کودکانه برنامه را اجرا می کند.

او انتقال حال و هوای اربعین را به کودکان از مهمترین ویژگی‌های این بخش دانسته و می گوید: سال گذشته کنار استودیوی اربعین برنامه داشتم وقتی متوجه شدم چنین برنامه ای هم هست و من در تیم نبودم، دلم شکست. خیلی آرزو داشتم که بخش کودک را اجرا کنم. برای همین وقتی امسال به من پیشنهاد شد با کمال میل پذیرفتم.

روایت کودکان از سفر اربعین

کودکان در رده‌های سنی مختلف از همه نقاط کشورمان با برنامه «من زینبم» تماس می‌گیرند تا با اجرای اشعار آیینی، مداحی و راویتگری خاطراتشان از شرکت در مجالس اهل بیت و هیات ها و سفرهای زیارتی شان، در اجرای این برنامه مشارکت کنند.

بیان سبک زندگی حضرت زینب (س)

محبوبه نجفعلی ـ مشاور محتوایی و نویسنده برنامه ـ می‌گوید: تمام تلاش ما در برنامه «من زینبم»، روشن کردن ابعاد وجودی حضرت زینب(س) با بهره بردن از حضور کارشناسان مختلف در حوزه ی بانوان است. بانوانی که در عرصه های مختلف علمی فرهنگی، هنری، تربیتی، اجتماعی، سیاسی و در درجه ی اول، به عنوان محور تربیتی اثر گذار در خانواده، در حال نقش آفرینی هستند.

این بانوان با تحقیق و پژوهش، بررسی اخبار روز جامعه، رایزنی با فعالان اجتماعی و کنشگران موفق جامعه، در حوزه ی تخصصی بانوان، محققین و ایده پردازان، انتخاب شده اند.

در حقیقت حضور کارشناسان برجسته در زمینه های مختلف بانوان و در کنار تیم برنامه ساز «من زینبم» باعث شده تا تمام تلاش خود را در قالب ارائه ی برنامه ای منسجم در حوزه ی بانوان به ظهور برسانیم.

کارشناس محتوایی برنامه ادامه می دهد: هر کدام از گفتگوهای روزانه برنامه با دو تا سه بانوی فعال با مهارت های تخصصی برنامه ریزی شده که در زمینه فعالیت خود، جزو بانوان به‌نام و موثر هستند. زنانی که جریان سازند و اثرگذار؛ بانوانی که با الگو گرفتن از شیوه زندگی زینبی راه ایشان را در پیش گرفته‌اند و در حقیقت راه حضرت زینب (س) را از کربلا تا عصر حاضر و زندگی زنان این نسل پیش برده اند راهی که از کربلا و شام تا عصر حاضر ادامه دارد.

وی بیان می کند: زنان امروز هم با الگو گرفتن از بانوان ادامه دهنده راه زینب (س) در حقیقت الگوهای عملی و موفق زندگی عصر حاضر را پیش روی خود می بینند و همین تبدیل به عاملی محرک برای پیشرو بودن، امید و زندگی می شود. آموزه های قرآنی، روایات، کتب تاریخی معتبر در زمینه های مختلف همه و همه در هرچه پربارتر شدن این برنامه در نظر گرفته شده است.

«من زینبم» با شروع ماه صفر از بیست و هفتم مرداد هر روز از ساعت چهارده تا شانزده تا پایان ماه صفر، بیست و پنجم شهریور به صورت زنده از رادیو اربعین روی موج 95.5 مگاهرتز پخش شد.

مرتبط با این خبر

  • سلام آقاجان؛ سلامی از عشق و عطش در استودیوی رادیو اربعین

  • با وضو وارد رادیو اربعین می‌شوم/ اجرای دلی یک برنامه صبحگاهی

  • همزمان با شهادت امام رضا (ع) فعالیت رادیو اربعین به اتمام می‌رسد

  • مسابقه بزرگ خاطره‌نگاری اربعین

  • بیش از 130 نفر از افراد بی‌بضاعت به واسطه رادیو اربعین به عتبات مشرف شدند

  • پخش کتاب صوتی صلح امام حسن (ع) و ترویج وحدت بین شیعه و سنی/ آشنایی مخاطبان با سبک زندگی ائمه اطهار(ع)

  • رادیو اربعین رسانه ای که مردم آن را از خود می دانند

  • عاشقی با اجرای رادیو اربعین/مردم در عزاداری حسینی بخشنده‌تر هستند

  • اربعین مهمترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جذب دل ها شده است

  • اجرای همراه با دانش و تخصص