ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

گفتگو با رضـــا کـاشـفـی گـویـنـده بـرنـامـه «کشتی نجات» رادیو اربعین


رضـــا کـاشـفـی گـویـنـده بـرنـامـه «کشتی نجات» رادیو اربعین با بیان اینکه افتخار داشته از زمان آغاز به کار رادیو اربعین، مجری و گوینده رادیو اربعین باشد به جام جم گفت: خاطرم هست در برنامه افتتاحیه اولین سال من مجری رادیو اربعین بودم و هنوز هم این افتخار را دارم که کنار مخاطبان خوب رادیو اربعین باشم . پیاده روی اربعین هنوز قسمتم نشده، امیدوارم روزی قسمتم شود.

کاشفی عنوان کرد: اجرا در رادیو اربعین هر روز و هر لحظه اش خاطره اسـت. با مردمی ارتباط داری که یا در حال سفر به کربلاهستند یا از کشور عراق پیام میدهند که نایب زیـاره هستیم یا آنهایی که به هر دلیلی نتوانستند بروند و التماس دعا دارند. واقعا فضای خیلی خاصی است و هر لحظها ش خاطره انگیز است.

او تصریح کرد: در مورد برنامه های رادیو اربعین کار گویندگی و اجرابدون دانش و تخصص نمی شود. همه دوستانی که در شبکه های مختلف کار میکنند حتما دانش و تخصص لازم را دارند اما آن چیزی که در همه برنامه ها و از جمله برنامه های رادیو اربعین به نظرم بیشتر به کمک گوینده می آید، تجربه است. هر چه تجربه تان در ارتباط با مخاطب بالاتر باشد یا اینکه چطور آن ارتباط را حفظ و اجرا کنید خیلی کمک میکند اجرای بهتری داشته باشید.

وی ادامـــه داد: سعی کــردم در اجـراهـایـی کـه در رادیـــو اربـعـیـن و شبکه های دیگر دارم، احساسم را به مخاطب منتقل کنم. به همین دلیل وقتی اشعار و متون را در رادیـو اربعین می خوانم سعی کردم با احساس بخوانم تا مردم به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند، چون فضایی احساسی است و نکته دوم اینکه خیلی از شنونده های رادیو اربعین مشکلی دارند، التماس دعا دارند یا آنهایی که نتوانسته اند بروند التماس دعا دارنـد صدای آنها را به زائـران حسینی برسانیم سعی میکنم تا جایی که فرصت شود، پیام های مردم را بخوانم.

اگر جایی مشکلی داشتند مورد خاصی بوده یا التماس دعا داشتند این موارد را مطرح کنم. دوستانی که با رادیـو اربعین همراه هستند وقتی نامشان خوانده میشود خیلی خوشحال میشوند و دیگران هم دعا می کنند برای سلامتی و حل آن مشکل و خیلی اثر گذار است. واقعا نمیشود گفت که مخاطبان رادیو اربعین از چه قشر و سنی هستند. به نظرم مثل هیات امام حسین است نمیتوان گفت از چه گروه سنی بیشتر هیات میروند همه هستند از بچهای کوچک چهار پنج ساله که همراه خانواده شان شنونده رادیو هستند تا میانسالانی که شاید آن توان لازم بدنی را برای پیاده روی ندارند ولی شنونده رادیو اربعین هستند و خودشان را با این سفر زیارتی همراه میکنند. از تهران ما پیامک داریم تا دور افتاده ترین روستاها که حتی نامشان را نشنیده ایم و همه همراه و همدل هستند. خوشبختانه در این سالها که تجربه کـردم، هر سال به مخاطبان رادیـو اربعین اضافه و استقبال خیلی خوبی از برنامه ها نسبت به سال اول میشود.

کاشفی عنوان کرد: مهمترین ویژ گی شاخص برنامه های اربعینی که چه تهیه کننده و گوینده باید حواسشان به آن باشد این است که شان برنامهسازی برای حضرت سیدالشهدا(ع)حفظ شود.

مرتبط با این خبر

  • سلام آقاجان؛ سلامی از عشق و عطش در استودیوی رادیو اربعین

  • با وضو وارد رادیو اربعین می‌شوم/ اجرای دلی یک برنامه صبحگاهی

  • همزمان با شهادت امام رضا (ع) فعالیت رادیو اربعین به اتمام می‌رسد

  • مسابقه بزرگ خاطره‌نگاری اربعین

  • بیش از 130 نفر از افراد بی‌بضاعت به واسطه رادیو اربعین به عتبات مشرف شدند

  • پخش کتاب صوتی صلح امام حسن (ع) و ترویج وحدت بین شیعه و سنی/ آشنایی مخاطبان با سبک زندگی ائمه اطهار(ع)

  • رادیو اربعین رسانه ای که مردم آن را از خود می دانند

  • عاشقی با اجرای رادیو اربعین/مردم در عزاداری حسینی بخشنده‌تر هستند

  • اربعین مهمترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جذب دل ها شده است

  • ملزومات گزارشگری یک حماسه پرشور