ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

گفتگو با تیمور کوشکی، گوینده و گزارشگر رادیو اربعین


از دیگر اقدامات رسانه ملی در این ایام راه اندازی رادیو اربعین بود که این شبکه رادیویی از هشت سال پیش تا کنون از اول ماه صفر تا پایان راهپیمایی اربعین همگام با زائران حسینی به طور 24ساعته به این رویداد بزرگ و
بزرگترین تجمع دوستداران امامحسین(ع)می پردازد.

در آستانه اربعین حسینی امــور مخاطبان اداره کـــل روابـط عـمـومـی میزبان تهیه کننده، مجری و برخی از دست اندرکاران رادیو اربعین شد.

تیمورکوشکی، یکی از گویندگان و گزارشگران معروف رادیو اربعین در کربلا در برنامه «هر شب با رادیو اربعین از کربلا» درباره گزارشهای خود که برای شنوندگان رادیو اربعین تهیه کـرده با جام جم گفت وگو کـرد.

او از وجود میلیونها دل عاشق از سراسر جهان که به مکتب حیات بخش اهـل بیت عصمت و طهارت روی آورده انـــد و از پیامبر و آل علی سخن گفت و تا کید کرد: گزارشگران باید مطالعات خود را به روز کنند تا بتوانند واقعیتهای کربلا را به جهانیان انتقال دهند.

کوشکی درباره فعالیت خود در کربلا عنوان کرد: روزانه با همه زائران، عاشقان و شیفتگانی که از شهرها، استانها و کشورهای مختلف به کربلا می آیند یا از طریق نجف به سمت کربلا حرکت می کنند، گفت وگو کردیم.

آنها در عمودها و موکبهای مختلف استراحت می کردند و سعی داشتند خودشان را به کربلا برسانند و زیارت کنند. روزانه 15 ــ 10 گزارش با مدت زمان حدود 10 تا 7 دقیقه برای شبکه رادیویی اربعین تهیه میکردیم. هدفمان انتقال ایـن حرکت جهانی به گـوش مـردم عزیزمان در ایران است تا آنها هم جزئی از این رویداد بزرگ جهانی باشند. البته بسیاری از خاطرات در این مسیر وجود دارد و بزرگترین آنها همدلی و همکاری همه با یکدیگر است. کمک به هم و احترام به یکدیگر نیز در این مسیر بسیار مهم است. ایـــــن آمـــــوزه هـــــا از تــعــالــیــم امــــام حــــســــیــــن(ع) بــــرای هـمـه زائــــرانــــش بــه عــنــوان کــــارآمــــدی جـهـانـی و نـویـن ارائــــــه مــــی شــــود. درســـــی کـــه از اربــعــیــن مـــی آمـــوزیـــم. مـن در طـول مسیر شـاهـدم کـه زائـــران کـمـک و محبت میکنند، احـتـرام مـیگـذارنـد و در مقابل گـرمـای شدید حــدود 50 درجــه سـانـتـیگـراد مـقـاومـت می کنند. آنچه کــه خــود نـیـاز دارنــــد را بــه دیــگــران مـی دهـنـد و در ایـن اقــدام، نقشی فـراهـم می کنند تـا ثــواب و اجــری بـه آنها بـرسـد. ایــن آمــوزه هــا نه تنها در ابـعـاد جـهـانـی بلکه در داخــل کشور نیز تقویت مـی شـود و اهمیت بیشتری از اربعین دارند.

کوشکی بیان کرد: یک گزارشگر رادیو برای انجام وظایف خود باید مطالعات به روز داشته باشد تا در مورد عبور و مرور در مرزها و مسیرهای مختلف در اربعین بـه مخاطب ارائــه دهــد.

ایـن مطالعات شامل جزئیاتی مانند میزان تردد مردم در مرزها، مشکلات و نیازهای آنها و همچنین آمار ورودی و خروجی زائران از مرزها با گذرنامه است. امسال در اربعین، تعداد زائران نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و بیشترین تعداد زائر از مرزهای مهران و شلمچه وارد شده اند. همچنین ظرفیتهای مرزی در مناطق تمرچین، باشماق و خسروی بهبود یافته است و به زائران توصیه میشود در صورت امکان از این مرزها استفاده کنند.

مرتبط با این خبر

  • سلام آقاجان؛ سلامی از عشق و عطش در استودیوی رادیو اربعین

  • با وضو وارد رادیو اربعین می‌شوم/ اجرای دلی یک برنامه صبحگاهی

  • همزمان با شهادت امام رضا (ع) فعالیت رادیو اربعین به اتمام می‌رسد

  • مسابقه بزرگ خاطره‌نگاری اربعین

  • بیش از 130 نفر از افراد بی‌بضاعت به واسطه رادیو اربعین به عتبات مشرف شدند

  • پخش کتاب صوتی صلح امام حسن (ع) و ترویج وحدت بین شیعه و سنی/ آشنایی مخاطبان با سبک زندگی ائمه اطهار(ع)

  • رادیو اربعین رسانه ای که مردم آن را از خود می دانند

  • عاشقی با اجرای رادیو اربعین/مردم در عزاداری حسینی بخشنده‌تر هستند

  • اربعین مهمترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جذب دل ها شده است

  • اجرای همراه با دانش و تخصص