ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

برنامه صبحگاهی «سلام آقا جان» رادیو اربعین که از ابتدای ماه صفر برای مخاطبان خود از تهران تا کربلا ارادت عاشقان حسینی را به گوش ارباب رسانده، حالا در روزهای پایانی ماه صفر، به اجرای ویژه برنامه های خود می پردازد.

کم کم عقربه های ساعت، شش صبح را نشان می دهد ، اینجا استودیو رادیو اربعین ، به وقت کربلا و این روزهای آخر ماه صفر به وقت مشهدالرضا و حرم منور امام رضا(ع) امام مهربانی ها.

داستان ضامن آهو شدنش را بارها و بارها شنیده ام و برای دخترم هزاران بار تعریف کرده ام.ولی انگار این استودیو روزنه ای دارد به سمت امام خوبی ها ، از اینجا هم می توانی به امامت سلام کنی و بدون هیچ اغماضی خواسته ات را بر زبان بیاوری .

بعد از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و آیاتی چند از کلام الله مجید ، صلوات خاصه امام رضا (ع) در استودیوی پخش رادیو اربعین، شنیده می شود. ناخودآگاه دست ادب بر سینه می گذاری و سلامی از روی عشق و عطش بر زبان می آوری. آرم برنامه که تلفیقی از مداحی دخیل صابر خراسانی است ، پخش می شود :

«به مادرم دکترها آن زمان گفتند:

که بچه تو به قطع و یقین نمی ماند

و در جواب همه مادرم فقط میگفت:

محب فاطمه بارش زمین نمی ماندو مادر از همه جا دل برید و رفت حرم

سلامتی مرا خواست از امام رضا

هنوز بر سر ماندن نماندنم شک بود

گذاشت نام مرا مادرم غلام رضابا نگاهت حتی سنگم بها می گیره

لطفت آقا خشت خامو طلا می گیره

تو بخندی شک ندارم دعام می گیره

ساعت هشت یه مریض تو حرم شفا می گیرهچقدر چادر خود را گرفته بر دندان

برای لمس ضریحت بلند کرده مرا

فدای دستش محکم گره زده به دخیل

که سالهاست به تو پایبند کرده مراهنوز بچه ام آقا نبین پدر شده ام

دلم گرفته هوای دل مرا داری

برای بچه بی مادری که من باشم

برای یک دل سیر اشک و ناله جا داریآی امام رضا من همون بچه بازیگوش تو صحنم آقا

زود گذشت ولی بچه ام اینجا واسه اولین دفعه بهم گفت بابا

نا امیدم و تو امید خونواده منی تو این دنیا یا امام رضادلم برای زیارت دوباره تنگ شد و

نیامده به زبان حاجت مرا دادی

مرا اسیر خودش کرده غصه دنیا

یکی مرا برساند به صحن آزادی

با اشاره دست رضا شایانی (تهیه کننده)، فاطمه امجدیان می گوید: سلام شاهچراغ ، سلام ضامن آهو ، سلام فاطمه معصومه .

امجدیان پر شور تر از لحظه پیش می گوید: آقا رضا جان سلام ، آقای من سلام ، آبی ترین بهانه دنیای من سلام، سلام شاه خراسان ، سلام طبیب طبیبان ، سلام غریب غریبان .

و رضا شایانی چه قشنگ از مداحی های مناسبتی این ایام استفاده می کند.

امسال به نام من قرعه زده شد

فاطمه امجدیان (گوینده) برنامه صبحگاهی «سلام آقا جان» می گوید: واقعا نمی دانم چطور وارد رادیو اربعین شدم، خدا را شکر که اجرای حسینیه امسال به نام من قرعه زده شد.

امجدیان مجری جوان برنامه های رادیویی و تلویزیونی می گوید: چند وقت پیش همین برنامه صبحگاهی با اسم «سلام بر امام حسین » با هدف اطلاع رسانی به زائران کربلا و عاشقان امام حسین (ع) پخش می شد و این روزها با نام «سلام آقا جان » با موضوع اطلاع رسانی به زائران امام هشتم (ع) پخش می شود.

امجدیان ادامه می دهد: خیلی مشتاق به حضور در رادیو اربعین بودم . البته من اصولا آدمی نیستم که دنبال این قضیه باشم که به کسی سفارش کنم ، که واسطه شود، در خصوص اینکه من برنامه ای را اجرا کنم ، در روحیه ام هیچ وقت همچین داستانی نبوده؛ هیچ وقت هم نرفته ام پیش یکی از بزرگوان رادیو اربعین که ببینید من هم خیلی این شبکه را دوست دارم،به نظرم اگر قسمت باشد در این شبکه باشم، حتما حضور من به نحوی اتفاق می افتد.

امجدیان که خیلی دلی برنامه ها را اجرا می کند ادامه می دهد: در این برنامه صبحگاهی، ما نویسنده نداریم؛ صرفا بحث های محتوایی آن بر عهده من است.از جهت جملاتی که گفته می شود،اشعار و ابیات و دکلمه ها، حرف های دلی که اجرا می کنم همه را خودم گردآوری و نویسندگی می کنم.

روز اولی که می خواستم داخل استودیو رادیو اربعین بروم، از تهیه کننده کسب اجازه کردم و گفتم اگر اجازه بدهید ، این برنامه دلی است . کاملا می خواهم با ارباب، برنامه را به صورت دلی پیش ببرم. در حال حاضر هم خیلی خودمانی با امام رضا (ع) صحبت می کنم ، شعر می خوانم و با کارشناسان برنامه در خصوص امکانات و تسهیلاتی که در اختیار زائران امام هشتم (ع) قرار می گیرد ، گفت و گو می کنم.

این برنامه به زندگی من برکت داده است

قبل از اینکه وارد استودیو بشوم ، زیارت عاشورا می خوانم. با تجدید وضو وارد استودیو می شوم در حقیقت برکتی که در همه روزهای اجرا به زندگی من اضافه شده قابل وصف نیست. توان مضاعفی در خصوص همه کارها به من داده می شود و صبحی که با سلام به امام حسین آغاز می شود ، به شدت متنوع است، به شدت رنگ و لعاب امام حسینی می گیرد و همه این ها باعث می شود آن طور که باید و شاید آن حال خوبی را که اسم پر برکت امام حسین (ع) به هر کسی می تواند منتقل کند،من هم دریافتش کنم.

اتمسفر رادیو اربعین

امجدیان ادامه می دهد: روزهای اول که وارد استودیوی رادیو اربعین شدم، باورم نمی شد که چنین اتمسفری داشته باشد، چنین حال خوبی را منتقل کند؛ بعد رفته رفته متوجه شدم که ذره ذره حال خوبی که در همه این روزها دارم فقط به واسطه پشت میکروفون نشستن در شبکه رادیویی اربعین هست.

حضور در رادیو اربعین ،حس خوب همکلامی و هم صحبتی با امام حسین (ع) را خوب به من منتقل کرده،خیلی باعث افتخار من بود اولین میکروفون رادیو اربعین سال 1402 را من در اختیار داشتم و اولین کلامی که از رادیو اربعین روی آنتن رفت ،صحبتهای من بود و اعلام اینکه آغاز رادیو اربعین را داریم و یک برنامه دو ساعته را من اجرا کردم به اتفاق آقای عباس پیری تهیه کننده برنامه که فوق العاده بودند.

برنامه صبحگاهی را آقای شایانی تهیه می کنند،هماهنگی خانم پورمند هستند، ارتباطات هم آقای رضایی پور و این جمع واقعا همدل هستند. بسیاری از اوقات پیش آمده که من داخل استودیو صحبت می کنم ،آن طرف استودیو و در اتاق فرمان همه گریه می کنند،یعنی به معنای واقعی اینجا حسینیه است و خدا را شکر که اجرای این حسینیه امسال به نام من قرعه زده شد و من توانستم رزقی در کنار همکاران داشته باشم.

تو عزتم دادی

فاطمه امجدیان، دانشجوی دکترای روانشناسی تربیتی از سال 96 اجرای برنامه های رادیویی را با فرهنگ و جوان شروع کرده و در کنار آن با حضور درشبکه های تلویزیونی همچون شبکه امید و شبکه سه هم فعالیت داشته است و در حال حاضر در شبکه سلامت برنامه تخصصی و روان شناسی اجرا می کند.

امجدیان می گوید: شعری را برای دوستان رادیو اربعینی ام همیشه انتهای برنامه هایی که اجرا می کنم ،می خوانم: « دوباره مثل همیشه خجالتم دادی، برای عرض ارادت لیاقتم دادی، تعجبم تو کجا و حقیر ساده کجا؟همیشه گفته ام آقا تو عزتم دادی!»

هر بار که به سامانه پیامکی مردم نگاه می کنم ، متوجه می شوم ، همچنان مردم ارتباطشان را با این رادیو حفظ کرده اند و صحبت ها و دلنوشته هایشان را برای امام رضا (ع) با عوامل برنامه در میان می گذارند.

خادم امام حسین(ع)

رضا شایانی (تهیه کننده)، می گوید: سالیان سال است که این افتخار نصیبم شده از همان سال اول راه اندازی رادیو اربعین، تا الان وظیفه این کار را داشته باشم که صدای گویندگان، مردم و مسئولانی که پاسخگوی سوالات مردم و نیازهای زائرین هستند را به بهترین شکل روی آنتن بفرستم .

شایانی ادامه می دهد: در این برنامه با استانداری خراسان، اورژانس، راهداری ارتباط برقرار می کنیم و آن ها در خصوص خدماتی که به زائران امام رضا (ع) ارائه می دهند، صحبت می کنند.

تهیه کننده برنامه با اشاره به قراری که با مخاطبان این شبکه رادیویی دارد ، می گوید: هر روز ساعت 7 صبح به امام حسین (ع) سلام می کنیم و پیام های مردمی و چند مداحی از امام حسین (ع) پخش می کنیم.

شایانی خاطر نشان می کند: ساعت 7:30 صبح هم با حجت الاسلام مسلم هوشنگی، کارشناس مسئول مراسم حرم مطهر رضوی که در صحن های حرم امام رضا (ع) حضور دارند، ارتباط تلفنی برقرار کرده و ایشان ضمن دادن سلام به آقایمان امام رضا (ع) به نیابت همه مردم کشورمان، در خصوص برنامه های حرم رضوی صحبت می کنند.

رضا شایانی تهیه کننده برنامه ادامه می دهد: نه تنها تهیه کنندگی بلکه هر کسی که در رادیو اربعین بخواهد کار کند ، به مانند کسی که برای پیاده روی و یا حضور در هیات، از طرف خود امام حسین(ع) دعوت می شود، او نیز برای خادمی این دستگاه باید دعوت شود و با عشق و اخلاص کار کند و برای این دستگاه سنگ تمام بگذارد. من هم همین کار را دارم انجام می دهم و کار تهیه کنندگی و اطلاع رسانی به مردم را سعی می کنم به نحو احسن انجام بدهم چون که خادم امام حسین هستیم.

حس و حال این کار واقعا گفتنی نیست اصلا حس و حال عجیب و غریبی است که لااقل در این هشت، نه سال تا الان نتوانستم آن را توصیف کنم.

آشنایی مخاطبان با سبک زندگی ائمه اطهار(ع)

در فرصتی که ایجاد می شود ، حامد قزلو مدیر طرح و برنامه ریزی رادیو اربعین می گوید: در روزهای پایانی ماه صفر، تدابیری اندیشیده شده است تا مخاطبان این شبکه رادیویی هر چه بیشتر با سبک زندگی حضرت رسول اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) آشنا شوند.

مدیر طرح و برنامه ریزی رادیو اربعین ادامه می دهد : در روزهای پایانی ماه صفر، مداحی های مربوط به شهادت امام رضا (ع) و امام حسن مجتبی (ع) و رحلت حضرت پیامبر (ص) پخش می شود.

همچنین پخش سخنرانی هایی از مقام معظم رهبری، حجت الاسلام عالی، حجت الاسلام ماندگاری، شیخ حسین انصاریان، حجت الاسلام رفیعی، استاد رحیم پورازغدی و صحبت درباره زندگی سراسر خیر و برکت حضرت رسول (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) از اقدامات این شبکه رادیویی در روزهای پایانی ماه صفر است.

قزلو ادامه می دهد: ارتباط با استانداران مسیر طریق الرضا (ع) و مسیرهای منتهی به مشهد مقدس تا روز شهادت امام رضا (ع)، ارتباط مستمر با گزارشگران حاضر در مسیر پیاده روی تا مشهد مقدس، پخش گزارش هایی از حرم مطهر امام رضا (ع) به صورت روتین و در ساعت مقرر، پخش سخنرانی هایی از سبک زندگی امام حسن مجتبی (ع) ، تاکید بر وجهه کریمانه امام حسن (ع) و ترویج این اخلاق حسنه در جامعه از طریق تعامل با مخاطبان بخشی از فعالیت رادیو اربعین در این ایام است.

نذر دارم

حمیده پورمند که چند سالی است نذر دارد که در رادیو اربعین در بخش هماهنگی فعالیت کند، می گوید: فقط این بیست روز را برای رادیو اربعین به استودیوی پخش می آیم و کارهای هماهنگی و ارتباطات را انجام می دهم و در خدمت بچه های رادیو اربعین هستم.

او ادامه می دهد: من سال های قبل در رادیو فعالیت داشتم و در شبکه رادیویی گفت و گو مشغول به کار بودم. یک سالی هم آمدم در رادیو اربعین فعالیت کردم و گفتم : هر چه که دریافتی ام است ، نذرامام حسین (ع) است. از همان سال اولی که رادیو اربعین افتتاح شده ، این افتخار نصیب بنده شده که با دوستان همراه باشم و خدا را شاکرم که تا این لحظه این همراهی ادامه داشته است.

پورمند می گوید: با تمام وجود و عشقی که به امام حسین (ع) دارم ، به استودیوی پخش رادیو اربعین می آیم و هیچ ذهنیت دیگری وجود ندارد. اینجا صرفا به نیت امام مهربانی می آیم که نوکری ایشان را بکنم و اگر کاری از دستم بر بیاید انجام بدهم.

مسابقه بزرگ خاطره نگاری اربعین

در حالی استودیوی پخش رادیو اربعین را ترک می کنم که صدای امجدیان (گوینده)از پشت میکروفون شنیده می شود؛ او می گوید: شما همراهان و مخاطبان حسینی این شبکه رادیویی می توانید با صدای خودتان خاطره ای حداکثر 3 دقیقه ای از سفر اربعین امسال یا سالهای قبل برای ما ارسال کنید. از بین همه خاطره های دریافتی، به قید قرعه به 8 نفر در سالروز شهادت امام هشتم، حضرت رضا (ع) جوایزی به رسم یادبود اهدا می شود.ضمن اینکه خاطره های دریافتی از رادیو اربعین ، پخش می شود.

علاقمندان می توانند خاطره های خود را از طریق پیام رسان های بله و ایتا به شماره 09358300955 ارسال کنند.

برنامه صبحگاهی «سلام آقا جان» رادیو اربعین تا پایان ماه صفر از ساعت 6 تا 8 صبح از کربلا معلی FM فرکانس 90.9 ،نجف اشرف FM فرکانس 90.5، و تهران FM فرکانس 95.5 از رادیو اربعین شنیده می شود.

مرتبط با این خبر

  • با وضو وارد رادیو اربعین می‌شوم/ اجرای دلی یک برنامه صبحگاهی

  • همزمان با شهادت امام رضا (ع) فعالیت رادیو اربعین به اتمام می‌رسد

  • مسابقه بزرگ خاطره‌نگاری اربعین

  • بیش از 130 نفر از افراد بی‌بضاعت به واسطه رادیو اربعین به عتبات مشرف شدند

  • پخش کتاب صوتی صلح امام حسن (ع) و ترویج وحدت بین شیعه و سنی/ آشنایی مخاطبان با سبک زندگی ائمه اطهار(ع)

  • رادیو اربعین رسانه ای که مردم آن را از خود می دانند

  • عاشقی با اجرای رادیو اربعین/مردم در عزاداری حسینی بخشنده‌تر هستند

  • اربعین مهمترین سرمایه فرهنگی انقلاب اسلامی برای جذب دل ها شده است

  • اجرای همراه با دانش و تخصص

  • ملزومات گزارشگری یک حماسه پرشور