ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

از ساعت به مدت

کارشناس مسائل خاورمیانه بیان کرد: آنها احساس می کنند این حرکت فرهنگی تبعات سیاسی بسیار مهمی در غرب آفریقا می گذارد. لذا دستشان را با شهید کردن این 42 نفر رو کردند و نشان دادند که آنها این حرکت های فرهنگی را هم نمی توانند، تحمل کنند.

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل خاورمیانه در ارتباط تلفنی با رادیو اربعین به حادثه کشتار مسلمانان در نیجریه در روز اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: طبق سنوات گذشته مردم نیجریه داشتند یک حرکت فرهنگی و مذهبی را صورت می دانند، اگر در راهپیمایی اربعین معمولا از نجف تا کربلا را مردم در فاصله 83 کیلومتر پیاده روی می کنند، در نیجریه چون نمی توانند به عراق و نجف و کربلا بیایند حدودا 300 کیلومتر، این راهپیمایی را برگزار می کنند.

وی با اشاره به تاثیرات این اقدام فرهنگی مردم مسلمان نیجریه در روز اربعین بر سایر کشورها، اظهار داشت: این حرکت فرهنگی شان به اندازه ای جذاب شده که نه تنها در نیجریه که بیش از 170 میلیون نفر جمعیت دارد بلکه در کشورهای همسایه نیز سبب شده تا جذابیت زیادی ایجاد شود و در حرکت و عشق به اهل بیت (ع) افراد زیادی متوجه این حرکت شوند آن هم در شرایطی که کلیسا متاسفانه در آنجا پیش قراول استعمار بوده و راه استعمار را هموار کرده و لذا در چنین شرایطی این راهپیمایی همه افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کارشناس مسائل خاورمیانه با یادآوری اینکه حکومت نیجریه وابسته به انگلستان و از کشورهای مشترک المنافع انگلستان است، گفت: حکومت نیجریه تقریبا تحت سیطره انگلیس ها است و از طرف دیگر تحت تاثیر وهابیت یعنی عربستان سعودی است و همچنین رفت و آمدهایی هم نظامیان نیجریه با اسرائیلی ها در عرصه آموزش های نظامی و دریافت برخی از تسلیحات دارند.

وی نیجریه را به عنوان یکی از حلقه های اصلی و مهم انگلیس در آفریقا دانست و بیان داشت: نتیجریه یک کشور نفت خیز است و نفت گران قیمت و سبکی دارد و لذا آن ها احساس کردند که این حرکت فرهنگی می تواند خطر بسیاری را برای انگلیس ایجاد کند.

قنادباشی این حرکت حکومت نیجریه را برخلاف ادعاهای آنان مبنی بر آزادی حرکت های فرهنگی بیان کرد و تصریح نمود: آن ها شعار اصلی شان این است که ما اجازه می دهیم حرکت های فرهنگی آزادانه برگزار شود و با حرکت های فرهنگی مخالفتی نداریم و قلیت های مذهبی را به عنوان یک اصل محترم در شعارهایشان مطرح می کنند اما در اینجا چون این حرکت بسیار عظیم و جذابی شده و می تواند تاثیرات سیاسی بسیار مهمی بگذارد سعی کردند بسیار خشن با آن برخورد کنند.

وی در خصوص دلیل چنین رفتار خشنی را با شیعیان نیجریه ای عنوان کرد: آن ها احساس می کنند این حرکت فرهنگی طبیعتا تبعات سیاسی بسیار مهمی در غرب آفریقا که پر جمعیت ترین بخش آفریقا است می گذارد. لذا دستشان را با شهید کردن این 42 نفر رو کردند و نشان دادند که آن ها این حرکت های فرهنگی را هم نمی توانند تحمل کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: آن ها تصور می کنند که نوعی بازدارندگی ایجاد کنند همان کاری که روز قدس انجام دادند و طی چند سال گذشته عده ای را شهید کردند ولی جمعیت افزایش یافت، اکنون هم علاقه مندان به امام حسین (ع) دست از این کار بر نخواهند داشت.

مرتبط با این خبر

  • پایان فعالیت شبکه رادیویی اربعین در سال 97

  • بیش از 50 ایستگاه به زائرین امام رضا خدمات ارائه می دهند

  • پرداخت ارز به زائران تا روز یکشنبه هفته آینده/ کاپوتاژ جزو برنامه های 98 است / رفع مشکلات ترافیکی در مهران تا ظهر روز پنج شنبه

  • برپایی بیش از 50 ایستگاه درون شهری و برون شهری در محورهای منتهی به شهر مشهد

  • عزیمت 12هزار ناوگان اتوبوسرانی بین شهری به سمت مهران برای جابه جایی زوار

  • بازگشت 700 هزار نفر از مرز بین المللی مهران به کشور

  • وقوع تصادف در برخی از محورهای مواصلاتی برای تعدادی از زائران اربعین به خاطر خستگی و خواب آلودگی

  • حضور نیروهای شهرداری تا حداقل 3 روز بعد از اربعین در عراق

  • رادیو اربعین باعث افزایش شور و شعور در بین زائران اربعین حسینی شد/ رادیو اربعین در سال آینده ، کمی زودتر فعالیت خود را آغاز کند

  • باز گشت بیش از یک میلیون و صدهزار زائران اربعین حسینی به کشور از طریق مرزهای زمینی و هوایی