ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

از ساعت به مدت

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی خاطر نشان شد: تا روز یکشنبه هفته آینده هم فعالیت بانک ملی در عراق ادامه پیدا می کند. افرادی که موفق به دریافت نشدند این مبلغ قابل استرداد است

دکتر شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با حضور در رادیو اربعین با اشاره به بازگشت زوار گفت: بیش از 2 میلیون زائری که طی چند روز گذشته به کربلا مشرف شدند، ظرف 5 روز، بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر برگشتند و بیشترین حجم ورود زائرین از مرز مهران است.

وی با بیان اینکه از دو روز گذشته تامین خودروها و اتوبوس های بین شهری برای زائرین و همچنین اسکان و تغذیه آن ها از مهمترین موضوعات در ستاد مرکزی اربعین به شمار می آید، عنوان کرد: با توجه به اینکه کشور عراق در روز اربعین، برنامه های اربعین به ویژه در حوزه اسکان و پذیرایی را تعطیل می کند و مواکب جمع آوری می شود، ما از گذشته برنامه ریزی کردیم تا مواکب ایرانی سه روز بعد از اربعین در عراق و پنج روز بعد از اربعین در ایران، خدماتشان استمرار پیدا کند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به ایجاد گره های ترافیکی در مرز مهران بخاطر افزایش حجم زائرین به سمت مرزهای خروجی نسبت به سال گذشته، گفت: تا این لحظه در مرز شلمچه و چزابه هیچ گونه گزارش ترافیکی و توقف زائرین را نداشتیم. از ساعت یک بامداد امروز تا این لحظه بیش از 210 هزار نفر فقط از مرز مهران وارد کشور شده اند و طبیعتا این مرز هم ظرفیت و گنجایش مشخصی دارد و احتمال معطلی زائرین است و تمام تلاش ما برای تامین اتوبوس و جابه جایی و انتقال زائرین است و از تمام ظرفیت ها داریم استفاده می کنیم ولی حجم ورود در مهران بیش از 60 درصد است که بیشتر از مرزهای دیگر داشتیم.

وی در رابطه با اجرایی نشدن کاپوتاژ در اربعین گفت: این طرح نیاز به زمان مشخصی دارد اگر قبل از اینکه زائرین به این حجم از مرزها عبور کنند اگر کاپوتاژ انجام شود، مناسب است ولی در عین حال، کاپوتاژ یعنی پروانه گذر موقت کامیون ها چه شخصی و چه حمل و نقل عمومی باشد باید تا کربلا و نجف عبور کنند. بعد از عبور از مرز با حجم تردد و ترافیک سنگین مواجه می شود و از طرفی مشکل سوخت نیز وجود دارد.

حیدری متذکر شد: در این ایام، نزدیک به 5 هزار کاپوتاژ صورت گرفت و همه مرز مهران را انتخاب کرده اند و این امر، سبب ایجاد ترافیک در مرز شد و حدود 48 ساعت از وقت ما را گرفت تا مسیر را روان کنیم. برخی را به جنوب فرستادیم وگرنه وقت ما را بیش از این می گرفت ولی اگر زیرساخت در داخل عراق مشخص شود و یک مسیر مشخص برای پیاده روی و یک مسیر چهار بانده برای سوار ها باشد در این صورت کاپوتاژ بسیار خوب است. کاپوتاژ جزو برنامه های 98 است.

وی ضمن بیان اینکه کمیته اعزام صرف موضوع ثبت نام نیست و حداقل 60 شاخص برای این کمیته تعریف شده و به همه این موضوعات توجه کرده است، بیان کرد: یکی از این شاخص ها، بحث ارز بود. هم در ستاد اربعین و هم در این کمیته بارها روی این موضوع بحث شد. پیگیری های مسئولین از جمله وزیر کشور، رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی و دیگران سبب فراهم شدن ارزان کردن ارز برای روادید فراهم شد. اصل موضوع را ستاد پیگیری کرد و وزیر کشور هم در دولت مطرح کرد و نهایتا بعد از یکی دو روز، بانک مرکزی اجازه تخفیف را از دولت گرفت و اثر خودش را گذاشت.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با اذعان به مشکلاتی که در تخصیص ارز به زائرین پیش آمد، اظهار داشت: چون زیرساخت ها در عراق فراهم نبود و تجربه اول بانک ملی بود، تا آنجایی که امکان داشت ورود کردند. بخشی از معضلات واقعیت داشت و بخشی هم بخاطر دلالان و صرافانی بودند که رقابت می کردند و تجمع را ایجاد کردند. آن روزی که در نجف، تجمع بود به اندازه آن تعداد تجمع کنندگان اصلا ثبت نام نکرده بودند. بخشی از این تجمعات غیر واقعی بود

وی اضافه کرد: به محض اطلاع ستاد از این وضعیت، مسئولین بانک ملی و بانک مرکزی را دعوت کردیم و متوجه شدیم خلاهای مدیریت وجود دارد و نیازمند عوامل اجرایی بانک و افزایش باجه ها هستیم و همان موقع اقدامات لازم را انجام دادیم و افراد را اعزام کردیم.

حیدری خاطر نشان شد: از 192 هزار نفری که برای دریافت ارز ثبت نام کردند برابر با اعلام بانک ملی بیش از 145 هزار نفر ارزشان را در عراق دریافت کردند. تا روز یکشنبه هفته آینده هم فعالیت بانک ملی در عراق ادامه پیدا می کند. افرادی که موفق به دریافت نشدند این مبلغ قابل استرداد است.

وی در رابطه با جابه جایی زوار در مهران متذکر شد: 12 هزار ناوگان ما در کشور همه زائران را دارند جابه جا می کنند، این دستگاه ها همه در مسیر ها هستند و پس از رسیدن به مقصد دوباره به مرزها بر می گردند. ترافیک را فقط در مهران داریم اگر زائران در مهران همکاری کنند تا فردا ظهر مشکلات مرتفع می شود. به صورت مستمر اعزام اتوبوس به مهران را داریم و تا ساعت 12 امشب بیش از 1300 دستگاه به مهران خواند رسید و زائران را منتقل می کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی به قیمت بلیط هواپیماها اشاره کرد و گفت: ناوگان هوایی از دوم تا دوازدهم آبان، تعهد در ایام اربعین را دارند و در این مدت هزینه از تهران و تمام شهرستان ها به نجف و بغداد دو میلیون و 200 هزار تومان است و از مشهد 2 میلیون و 800 هزار تومان است و اگر کسی بیش از این مقدار را در این مدت پرداخت کرد، حق شکایت دارد و سازمان هواپیمایی هم بارها اعلام کرده برخورد می کند و اضافه مبلغ را هم به زائرین مسترد می شود.

مرتبط با این خبر

  • پایان فعالیت شبکه رادیویی اربعین در سال 97

  • بیش از 50 ایستگاه به زائرین امام رضا خدمات ارائه می دهند

  • شهادت مسلمانان نیجریه از ترس تبعات سیاسی راهپیمایی اربعین بود

  • برپایی بیش از 50 ایستگاه درون شهری و برون شهری در محورهای منتهی به شهر مشهد

  • عزیمت 12هزار ناوگان اتوبوسرانی بین شهری به سمت مهران برای جابه جایی زوار

  • بازگشت 700 هزار نفر از مرز بین المللی مهران به کشور

  • وقوع تصادف در برخی از محورهای مواصلاتی برای تعدادی از زائران اربعین به خاطر خستگی و خواب آلودگی

  • حضور نیروهای شهرداری تا حداقل 3 روز بعد از اربعین در عراق

  • رادیو اربعین باعث افزایش شور و شعور در بین زائران اربعین حسینی شد/ رادیو اربعین در سال آینده ، کمی زودتر فعالیت خود را آغاز کند

  • باز گشت بیش از یک میلیون و صدهزار زائران اربعین حسینی به کشور از طریق مرزهای زمینی و هوایی