ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

از ساعت به مدت

رییس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه به طور کلی 12هزار اتوبوس بین شهری فعال در کل کشور داریم، اگفت: بخاطر شرایط خاصی که امسال داریم از این تعداد اتوبوس، 9 هزار اتوبوس را در وضعیت پیک برای این چهار مرز قرار دادیم ولی باز هم جوابگو نیست.

دکتر حسین ذوالفقاری رییس ستاد مرکزی اربعین با حضور در رادیو اربعین با بیان اینکه با عدد و آمارهای مختلف شرایط متفاوتی از نظر خدمات دهی اتفاق می افتد، گفت: امسال تلاش کرده ایم زمینه و بسترهای مراسم اربعین را نسبت به سال گذشته به صورت معناداری ارتقا دهیم در زمینه اسکان و تغذیه امسال پیش بینی 160 میلیون وعده غذا را در مرزها و در داخل خاک عراق داریم در حالی که سال گذشته 60 میلیون وعده غذایی را داشتیم.

وی افزود: در زمینه اسکان به یک میلیون و 800 هزار نفر در طول شبانه روز در مرزهای ایران و عراق افزایش پیدا کرده به طوری که در سال گذشته یک میلیون و صد هزار نفر را می توانستیم اسکان دهیم.

رییس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه به طور کلی 12 هزار اتوبوس بین شهری فعال در کل کشور داریم، اظهار کرد: این تعداد اتوبوس باید بین شهرهای کشور خدمات دهند. به خاطر شرایط خاصی که امسال داریم از این تعداد اتوبوس، 9 هزار اتوبوس را در وضعیت پیک برای این چهار مرز قرار دادیم ولی باز هم جوابگو نیست.

وی خاطر نشان شد: برای افزایش سرعت ترددها با جی.پی.اس و هدایت و مدیریت و اصلاح هندسی معابری که در برخی از نقاط مرزی داشتیم که گره های ترافیکی ایجاد می کرد، برطرف کردیم تا بتوانیم برای انتقال سرعت دهی ایجاد کنیم.

ذوالفقاری در رابطه با کاپوتاژ خودرو ها نیز بیان کرد: سال گذشته بدون اطلاع ستاد مرکزی اربعین بیش از دو هزار دستگاه اتوبوس در کشور داخل خاک عراق کاپوتاژ شدند و این بدان معناست که این اتوبوس ها به مدت پنج روز تا یک هفته از چرخه حمل و نقل داخلی خارج می شود. ما نفع عمومی را لحاظ کردیم و تصمیم گرفتیم حداکثر اتوبوس هایی که باید به داخل عراق کاپوتاژ شود بر اساس نیاز صرفا برای معلولین، مجروحین، کهنسالان قرار دهیم. برای این کار 400 دستگاه اختصاص داریم و با گمرک هماهنگ کردیم تا تنها این 400 دستگاه اتوبوس کاپوتاژ شوند.

وی با اشاره به دیگر تدابیر ستاد اربعین برای خدمات دهی بهتر به زائران گفت: از زائران خواستیم تا حدالمقدور با خودروهای شخصی خود به مرزهای عراق سفر کنند و از طرفی به ظرفیت پارکینگ ها افزودیم.

رییس ستاد مرکزی اربعین لغو روادید از اول محرم را از دیگر تدابیر این ستاد بیان کرد و گفت: با این کار این ظرفیت را ایجاد کردیم تا یک تعداد از زواری که تمایل دارند در شرایط خلوت تر و آرام تری به سفر زیارتی بروند از این وضعیت استفاده کنند و آمارها نشان می دهد که از این موضوع استقبال شده است.

وی در خصوص انتخاب مسیر برای خروج از مرز و سفر به عراق بیان کرد: بنده خودم برای سفر ابتدا مرز چذابه را انتخاب می کنم برخی از دوری راه گلایه دارند اما ما جاده چذابه به نجف و یا شلمچه را داریم که جاده مناسبی است و دارای زیرساخت های مناسبی است و معطلی و خستگی های مهران را ندارد.

رییس ستاد مرکزی اربعین افزود: دومین انتخاب بنده مرز خسروی است. اولویت سوم من شلمچه است و مهران اولویت آخرم است چون در مرز مهران ازدحام است و الحمدالله در خاک ایران زیرساخت ها مناسب تر است و مشکلات کمتری وجود دارد اما در داخل خاک عراق با وجود تدابیری که انجام شده بود نزدیک به 5 ساعت طول کشید تا ما به نجف رسیدیم و از سویی جاده مناسبی نیست.

وی تاکید کرد: در داخل عراق بهترین مرز از نظر روانی مسیر ابتدا چذابه و بعد خسروی و بعد شلمچه و سپس مهران است. از مهران تا کوت مسیر نامناسبی است و خودروهای که برای انتقال زوار هستند شرایط خوبی ندارند.

مرتبط با این خبر

  • علم، حلم، شجاعت، کرم و سخاوت از صفات بارز امام حسن مجتبی (ع) است

  • همراه با اربعینیان تا پایان صفر

  • فراخوان ارسال عکس| ویژه شهادت امام رضا (ع)

  • اتمام ماموریت قرارگاه اربعین نیروی انتظامی

  • از شایعه تا واقعیت ماجرای سرقت از 30 هزار خودرو در پارکینگ چذابه

  • ترافیک پرحجم اما روان در محور مهران به ایلام

  • تردد بیش از 3 میلیون و 900 هزار زائر از مرز مهران

  • 90 درصد از زائران به کشور برگشته اند / ظرفیت برای پذیرش پروازهای فوق العاده در فرودگاه ایلام وجود ندارد

  • بازگشت بیش از 2 میلیون و 700 هزار زائر به میهن اسلامی

  • عبور از بحران بازگشت زوار؛ ورود زائران به کشور کاهش یافته است