ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

از ساعت به مدت

مراسم رونمایی از شعار اربعین99 با حضور آقای حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، حجت الاسلام و المسلمین نواب رئیس سازمان حج و زیارت، حامد فاتحی مدیر رادیو اربعین، مدیران شبکه های رادیویی در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رادیو اربعین، "الحسین سفینه النجاه " شعار اربعین 99 اعلام شده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با حضور در این مراسم گفت: شهید سردار سلیمانی و ابومهدی از جمله افرادی هستند که سود کردند. مقام معظم رهبری هنگام خواندن نماز میت سه بار گفتند که جز خوبی از او ندیدیم. این‌ها افرادی هستند که از دنیا پلی برای آخرت ساختند.
حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: اسلام در مقاطع مختلف شعار‌های خاصی را بیان کرده است. از نبی مکرم اسلام محمد (ص) منقول است که شعار باید نام خدا را به همراه داشته باشد، دوم اینکه انرژی زا، هدایت گر، آرمانی و وحدت آفرین باشد.
وی گفت: شعار اسلام همین سلام است که ایجاد محبت کرده و باب گفتگو را باز می‌کند. شعار اربعین به معنای حضور زائران در این مراسم نیست. حج هم انجام نشد، اما شعار داشت.

حجت الاسلام و المسلمین نواب همچنین گفت: امیدواریم زودتر نسیم رحمت الهی، بیماری کرونا را از جهان بردارد.

تدابیر ویژه رادیو برای ماه محرم و اربعین

دکتر حمید شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی در این مراسم گفت :امام حسین را نمی توان از این مردم جدا کرد.
کرونا که هیچ،هر چیز دیگری هم که باشد،عشق و اعتقاد مردم به این دستگاه عظیم که سرنوشت دنیوی و اخروی همه ی ما به آن وابسته است،با این حادثه ها و ده ها حادثه بزرگتر از اینها تغییر نخواهد کرد بلکه شکل های اجرایی آن باید تغییر کند‌.
ما باید چنین مهارتی داشته باشیم تا بسترساز آن باشیم که با همه ی اتفاقات و تحولات، شکل متداوم و همیشگی آن را به شرایط نوینی تبدیل کنیم که به آن احتیاج داریم.
بنابراین همانگونه که نماینده ولی فقیه فرمودند،دوستی و محبت به امام حسین (ع) ریشه در اعماق وجود مردم جهان دارد و منحصر به شیعه و مسلمانان هم نیست؛بنابراین ایران که ام الغرای اسلام است و این کشور که پایگاه تشییع علوی است،یک رسالت و تکلیف مضاعفی دارد برای اینکه با این تحولات خودش را هماهنگ کند.
صدای جمهوری اسلامی که زبان جمهوری اسلامی هست،طبیعتا در این راستا باید به وظایف خود عمل کند.
وی تصریح کرد: از ستاد مرکزی اربعین و بزرگوارانی که همه ساله برای بزرگداشت اربعین حسینی تلاش می کنند،تشکر می کنم.
مهمانان عزیز و ارجمندی که حضور دارند هر ساله در این مراسم تکالیف و مسولیتهایی برعهده داشته و امسال هم خواهند داشت.
او افزود :مردم عزیز و خوب کشور دوست و برادر ما عراق و متولیان آن هرساله در اربعین حسینی تلاش بسیار زیادی انجام می دهند و پذیرای میلیون ها زائر حسینی هستند و امسال هم به نوعی دیگر حتما در این راستا خدمات ارزشمندی انجام خواهند داد.

نهضت عاشورایی و حسینی همیشه زنده است
شاه آبادی ادامه داد :واقعیت این است که نباید بگذاریم امروز به بهانه ی کرونا، هجمه و حمله ای صورت بگیرد ولو به ظاهر نباید بی احترامی و توهینی به این مراسم اتفاق بیفتد اما در واقع تلاشی است برای اینکه این سفره کم رنگ تر و از اهتزاز این پرچم کاسته شود.
همه ی مردم ایران متحد و یک پارچه اند برای اینکه امسال عزای حسینی را باشکوه تر از گذشته برگزار کنند؛با رعایت تمامی دستور العمل های بهداشتی.
خانه های خود را تبدیل به حسینیه های کوچکی خواهیم کرد.
قلبها و منزل ها و محیط های خود را تبدیل به حسینیه های کوچکی خواهیم کرد.
از کلام بزرگان بهرمند می شویم؛صدای حسینی را بشنویم؛نغمه های حسینی را بشنویم.
مداحان امام حسین (ع) برنامه های خودشان را به طریقی ان شا الله انجام خواهند داد و افراد کوتاه دل خواهند دید که این تحولات اگرچه برای ما تکالیف متفاوتی را به همراه دارد اما در این حوزه چیزی از رونق آن کاسته نخواهد شد،پرچم آقا اباعبدالله و عزای امام حسین است و بزرگداشت اربعین.
شاید بشود پیاده روی محقق نشود.


نه تنها برای مسلمانان که ورای سیاست و مرزهای نژادی و عقیدتی،حب امام حسین (ع) پیموده است و حب امام حسین (ع) باعث جوشش و حرکت در بین انسان ها شده.
بسیاری از انسانهای آزاده در طول تاریخ، حرکت خودشان را در زیر شعارها و پیام های نهضت عاشورا گذاشته اند و این حرکت روشنی بخش، همچنان زنده است و ادامه خواهد داشت.
همچنین او افزود :همانطور که شرایط متفاوت مردم جهان با سال های پیش می طلبد در رابطه با عزای امام حسین(ع) که در واقع عزا نیست بلکه احیای مظلومیت عاشورا هست،شاهد تحولاتی در این مسیر باشیم.
همانطور که صحبت مقام معظم رهبری بعنوان فصل الختام و روشنی بخش حرکت بود،اگر ما مراسم عظیم سال های گذشته را نداشتیم اما شور امام حسین (ع) در دل های همه روشن است و امسال هر خانه ای،حسینیه خواهد بود و در هر خانه ای پرچم عزای امام حسین(ع) و احیای شعائر امام حسین (ع) برپا می شود.
این محرومیت از تجمعات و جلسات،تشنگی مردم ما را بیشتر و بیشتر می کند و حب به امام حسین را افزایش می دهد نه اینکه خدای ناکرده بنا به آن چیزی که در قلب بعضی از بدخواهان این ملت میگذرد، مردم خدای ناکرده نسبت به این مسیر سرد بشوند.
ستاد اربعین کشور هم در راستای انجام وظایفش در طول سال جلسات و تعاملات نزدیک با دولت عراق را داشته و هماهنگی های لازم را برای پیش بینی سناریوهای مختلف داشته.
هنوز هیچ کسی نمی تواند راجع به شرایط اربعین پیش بینی دقیقی داشته باشد.
امسال بسیار بعید است که قادر باشیم مثل سنوات ماضی،این حرکت را کما فی السابق داشته باشیم.
اما بهرحال وظیفه ی ستاد اربعین این بوده که در چهارچوب شرایط موجود،پیش بینی های لازم را داشته باشد که بتواند شور و شعور حسینی را در جای جای این مملکت و این کره ی خاکی ان شاالله گسترش دهد.
شعارهای عاشورایی،شعارهای اربعین که همیشه یکی از حرکتهای محرم و صفر برای احیا کردن این شعارها و بالابردن این شورهای انسانی است،همچنان ادامه خواهدداشت .

او ادامه داد: اگر ما به صورت فیزیکی آنجا حضور نخواهیم داشت اما مسلما رسالت رادیو و وسائل ارتباط جمعی الکترونیک در این ایام بیشتر خواهدشد.
من این را به عزیزانمان در رادیو تلویزیون و خصوصا رادیو اربعین تبریک می گویم که امسال شاید مسولیتشان نسبت به سنوات ماضی افزایش بیشتری پیدا کرده و توفیق پیدا می کنند که رسانه ای باشند برای گسترش شعار حسینی،آن هم در این ایام.
امیدواریم که رادیو همچنان که در سالهای گذشته نقش بسیار مهمی را خصوصا در ایام اربعین برای رساندن پیام برای ایجاد هماهنگی در بین اقشار مختلفی که در این مسیر خدمت می کردند و می خواستند ارتباط با زائرین برقرار کنند،ایفا می کرد.امسال بتواند این نقش را با مسولیت بزرگتری ایفا کند.

در این نشست که به مدیرت فاتحی مدیر رادیو اربعین و میزبانی معاونت صدای رسانه ملی برگزار شد، رشیدیان معاون وزیر ارشاد و رئیس حج و زیارت نیز سخنرانی کرد پس مداحی ذاکر اهل بیت حاج محسن طاهری، پوستر،تیزر تلویزیونی و رادیویی شعار «الحسین سفینه النجاه» با حضور مسئولین اربعین حسینی رونمایی شد.

مرتبط با این خبر

  • مهمان روز جمعه 11 مهر ماه برنامه "درآرزوی وصال"

  • مهمان روز پنجشنبه 10 مهر "برنامه در آرزوی وصال"

  • خانواده شهید خبرنگار سوریه در برنامه «عصر حسینی» رادیو اربعین

  • فریبا نادری و رضا صادقی مهمان برنامه «به تو از دور سلام» خواهند شد

  • پخش زنده دعای کمیل از استودیو رادیو اربعین

  • مهمان روز چهارشنبه 2 مهر "برنامه در آرزوی وصال"

  • فرزند شهید اندرزگو میهمان رادیو اربعین می شود

  • نظر رهبر انقلاب درباره برگزاری پیاده روی اربعین امسال

  • اطلاعیه شماره 3 ستاد مرکزی اربعین: امکان اعزام و انتقال هرگونه موکب به کشور عراق را «کاملاً منتفی»می باشد.

  • «رادیو اربعین» نخستین رادیوی 24 ساعته تصویری رسانه ملی