ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: طی دیروز و امروز روند بازگشت زائران راهپیمایی اربعین حسینی به کشور سرعت خوبی گرفته و پیش‌بینی می‌کنیم که تا بعدازظهر امروز اکثریت زائران ایرانی از عراق خارج شده بودند.

علیرضا رشیدیان، در روز جمعه در مصاحبه با رادیو «اربعین» با بیان اینکه دیروز و امروز روند بازگشت زائران ایرانی به کشور رشد خوبی داشته و فکر می‌کنیم تا بعد از ظهر امروز اکثریت زائران ایرانی از عراق خارج شده باشند، اظهار کرد: البته احتمالاً عده معدودی از زائران که دیر به عراق آمده‌اند، همچنان تا روزهای آینده در عراق باشند.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده به زائران در هنگام بازگشت به کشور در حوزه‌های بهداشت و درمان و حمل و نقل، تصریح کرد: خوشبختانه مرز مهران از شرایط خوبی در این زمینه برخوردار است .

این مقام مسئول در سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه از زائرانی که به صورت زمینی قصد بازگشت به کشور را دارند، می‌خواهیم که مسیر سفر خود تا مرز ایران را با اتوبوس طی کنند چراکه ماشین‌های «هایس» به دلیل سرعت و خستگی راننده‌ها و بعضا بی‌توجهی آنها به قوانین ممکن است مشکلاتی را برای زائران ایجاد کنند چنانکه به تازگی یکی زائران ایرانی که به سمت مرز شلمچه می‌رفته است، در نزدیکی بصره به خاطر تصادف ماشین هایسی که سوار آن بوده، فوت کرده است، بنابراین از زائران می‌خواهیم که این مسیر را با اتوبوس که دارای ایمنی بیشتر است، طی کنند.

رشیدیان ادامه داد: زائرانی اگر امکان بازگشت هوایی دارند حتماً از این طریق اقدام کنند و اگر زمینی نیز برمی‌گردند مراقب خود باشند تا به سلامت به مرزها برسند .

این مقام مسئول در سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ستادهای ما احتمالاً از فردا به صورت رسمی جمع می‌شوند، خاطر نشان کرد: البته کنسولگری‌های ایران در شهرهای نجف و کربلا به عنوان ستاد اربعین در عراق همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و برخی از زائرینی که مدارک خود را گم کرده بودند با هماهنگی خوبی که با سفارت ایران در عراق صورت گرفت برای آنها برگه‌های عبور صادر شده است .

رشیدیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در موضوع بازگشت زانران به کشور از طریق هوایی، مشکل خاصی نداشتیم و رئیس سازمان هواپیمایی کشور خود برای رسیدگی مستقیم و نظارت بر این موضوع به عراق سفر کرده‌اند.

مرتبط با این خبر

  • راهپیمای اربعین حسینی، یکی از مولفه‌های پیوندساز میان دو ملت ایران و عراق است

  • تلاش کردیم که زائران اربعین حسینی، بازگشتی ایمن، راحت و سلامت به کشور داشته باشند

  • حداکثر تا دهم مهرماه تعدادی از موکب‌های ایرانی در مسیر نجف و کربلا و پایانه‌های مرزی به زائران خدمات ارائه می‌کنند

  • آخرین وضعیت منطقه مرزی مهران برای ورود زائران به کشور

  • پیش‌بینی می‌شود که حداقل 40 هزار نفر از زائران راهپیمایی اربعین حسینی از طریق مرز مهران وارد کشور شوند

  • مدال واقعی بنده، خدمت به زائران راهپیمایی اربعین حسینی است

  • قیام امام حسین «ع»،قیام حق علیه باطل و در راستای دفاع از حریم خدا و ولایت بود

  • در پایانه‌های مرزی از زائران اربعین حسینی تست سریع و فوری کرونا گرفته خواهد شد/از نظر دارویی و فراورده‌های خونی با مشکلی روبرو نبودیم

  • 15 موکب در مرز مهران و 26 موکب در مرز شلمچه برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی مستقر شده‌اند

  • این پیش‌بینی وجود دارد که ظرف سه روز آینده بخش زیادی از زائران اربعین حسینی به کشور بازگردند/روز گذشته 400 نفر از طریق مرز مهران وارد کشور شدند